A rákospalotai múltra vonatkozó kutatásom valóságos âoral historyâ dokumentummá kerekedett, habár valójában néprajzi gyűjtésrÅl van szó és Ãrója is etnográfus, nem pedig történész, vagy szociológus. Mindkét szaktudomány közel áll a néprajz szemléletéhez, bizonyos mértékben.
MirÅl is van hát szó a dolgozatban? A termelÅszövetkezetbe erÅszakkal betuszkolt parasztok életének édes-keserű visszaemlékezése olvasható, három asszony életén keresztül. Egy elemzÅ néprajzi dokumentációt tart a kezében az olvasó, egy résztvevÅ megfigyelésen alapuló intenzÃv antropológiai terepmunka eredményét, melyet eredeti változatában magnófelvételek és fotók is kiegészÃtenek. Megrázó és felkavaró tartalmú élettörténeti feldolgozások ezek, melyek egyre csak erÅsÃtik bennünk azt az elmúlt 18 év során mindinkább kikristályosodó meggyÅzÅdésünket, hogy ennek nem kellett volna Ãgy történnie. Mindazonáltal kézenfekvÅnek látszik párhuzamba állÃtani e rákospalotai mintával a padovai parasztság átalakulásáról Ãrott dolgozatomat (lásd. Urbanizálódó parasztok? c. az online kiadású Ring Magazin / Hazai Tükör / Tudomány rovatban, továbbá az Internet Archive c. online archÃvumban). Ãjfent szembesülhetünk vele, hogy bár Európa szerencsésebb fertályán szintén végbement az amúgy korszakunkra univerzálisan jellemzÅ paraszti átalakulás - vagy éppen most megy végbe - ám semmi esetre sem drasztikus és ezért elitélendÅ politikai lépések bevezetése kÃséretében.
Születésem óta Rákospalotán élek. Természetes volt számomra, hogy elsÅ tudományos igényű dolgozatomat e vidéknek szentelem. (1993-ban védtem meg szakdolgozatomat) Az egykor virágzó paraszti gazdaságok életérÅl Ãrok, tényszerűen értelmezve és a néprajzi bemutatás hangnemében. A múltból csendülÅ visszhangok elsÅsorban életpályaelemzéssel bontakoznak ki elÅttünk a következÅ lapokon.
Számomra a legfontosabb annak a bennem évtizedek óta gyakran felmerülÅ kérdésnek a megválaszolása volt, hogy tulajdonképpen milyen átalakulási folyamat zajlott le Rákospalota egykoron független falusi település paraszti közösségében? Ãs vajon, miként tanúskodik az egyéni életpályaÃv azokról a 20. század elején közepén lezajlott drasztikus változásokról, melyek a mára is kihatással vannak? Továbbá, hogyan látják a közösség szerves tagjaiként az egyének, a jelenbÅl visszatekintve az átalakulást megelÅzÅ idÅszakot, a gyermekkorukat?